HISTORIA

65 lat tradycji! Jak to mawiają – potrzeba matką (a czasem ojcem!) wynalazków


Kubeczek Doidy został zaprojektowany w 1950 roku przez brytyjskiego kreślarza Tom’a Pickering’a. Prototyp „krzywego” kubeczka stworzono na domowe potrzeby synka projektanta, u którego pediatra zaobserwował problem związany z nieprawidłowym rozwojem mowy. Podczas wizyty w poradni specjalistycznej – logopeda zarekomendował natychmiastową rezygnację z butelki i formę terapii logopedycznej polegającej na nauce picia z otwartego kubeczka.

Ponieważ filiżanki i szklanki okazały się zbyt duże i niewygodne dla chłopca, jego Tom Pickering postanowił sam zaprojektować kubeczek. Tak powstał Doidy – poręczny, lekki i charakterystycznie ścięty kubeczek, którego zmyślny design sprawił, że dziecko widzi zawartość kubeczka, podczas picia nie musi odchylać głowy mocno do tyłu, a pijąc trenuje ważne narządy i mięśnie twarzy potrzebne do prawidłowej artykulacji pierwszych słów.


Śmiesznie pochylony i w dodatku nazywa się Doidy? Skąd wzięła się nazwa kubeczka? Kiedy zaczęliśmy się nad tym zastanawiać – puściliśmy wodze fantazji…

Jeśli ten kubeczek ma za zadanie ułatwić maluchowi picie z kubeczka, podczas gdy jest przyzwyczajenia do ssania piersi mamy, to skojarzyło mi się to z określeniem „DO IT IDENTICALLY” – „rób identycznie”, czyli w skrócie DOIDY

Mnie nazwa DOIDY kojarzy się z dziecięcym myśleniem podczas nauki picia: „dojdę do tego jak pić sam”

Skoro są niedojdy, to muszą być i DOIDY, proste!


A jaka historia kryje się naprawdę za tajemniczą nazwą Doidy?

Do czasu rozpoczęcia samodzielnego picia z prototypowego kubeczka, synek Tom’a Pickering’a wołając „tata” (ang. „daddy”), artykułował coś na kształt „doidy”. Kiedy okazało się, że ten wyjątkowy kubeczek świetnie sprawdza się w życiu codziennym chłopca, a zainteresowanie kubeczkiem jest tak duże że należałoby zacząć produkcję pełną parą – na pamiątkę wynalazcy i inicjatora projektu oraz rozwiązania problemu, z którym borykał się jego syn – kubeczek został ochrzczony Doidy.


Archiwalna galeria Doidy

Oto archiwalna galeria Doidy Cup. Znajdziecie w niej wycinki prasowe z lat 50 i 80, fotografie ze sesji zdjęciowych, zmieniające się na przestrzeni lat opakowanie oraz logo marki. Co istotne, nasz kubeczek od 65 lat wygląda tak samo. Doidy Cup to genialny projekt, absolutnie ponadczasowy.


reklama prasowa 1950 r.
reklama prasowa 1950 r.
sesja zdjęciowa 1970 r.
sesja zdjęciowa 1980 r.
opakowanie 1990 - 2014
sesja zdjęciowa 2012
sesja zdjęciowa 2012
sesja zdjęciowa 2015
sesja zdjęciowa 2015
sesja zdjęciowa 2015
logo Doidy Cup 2015


do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl